answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lbvjy [14]
2 years ago
12

What is the solution to this system of equations? x + 2 y = 4. 2 x minus 2 y = 5.

Mathematics
2 answers:
Verdich [7]2 years ago
5 0

Answer:

y=1/2

Step-by-step explanation:

Mila [183]2 years ago
3 0

Answer:

(x,y) = (5.8,-0.4)

Step-by-step explanation:

1.)  x + 2y = 4.2 - 2y = 5

2.) { x + 2y =5

    { 4.2 - 2y = 5

3.) { x + 2y = 5

    { y = -0.4

4.) x + 2x ( -4.0 ) = 5

5.) x= 5.8 ( a possible solution )

6.) ( x , y ) = ( 5.8 , -0.4 )  check to the solution

7.)  5.8 + 2 x ( -0.4 ) = 4.2 - 2 x ( -0.4 ) = 5

8.) 5 =5 =5

You might be interested in
A survey of 100 people found that 35 people exercise in the morning, 45 people exercise in the afternoon, and 20 people exercise
Rashid [163]

100 total people ... 35 exercise in the morning ... 45 in the afternoon ... and 20 at night

Jim is correct ...

35/100 is the ratio of people who exercise in the morning to total people.

45/100 is the ratio of afternoon exercisers to total people

20/100 is the ratio of night exercisers to total people

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
243.875 rounded to the nearest tenth, hundredth, ten, and hundred on a number line
sergey [27]
Nearest tenth: <span>243.9
nearest hundredth: </span><span>243.88
nearest ten: </span><span>240
</span>nearest hundred: 200
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jalen bought 24 juice packs for $7.20. Tia bought 6 juice packs for $2.70. Which statement describes the difference in the unit
Dafna1 [17]
7.20/24 would give us 0.30/1 so Jalen's unit rate is $0.30 per juice pack.
Then we take our 2.70/6 which would give us 0.45/1 which means the unit rate is $0.45 per juice pack.What you're doing is trying to find the difference, so you'd subtract .30 from .45 which gives you .15, the difference is $0.15 per unit.

0.15 is your answer



5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The product of a binomial and a trinomial is x 3 + 3 x 2 − x + 2 x 2 + 6 x − 2. Which expression is equivalent to this product a
Mazyrski [523]
X3+5x2+5×-2 is the correct answer.
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
If f(x) = 53 - 2x, then f(-3) =
zheka24 [161]
Substitute -3 for x in the expression

f(x)= 53 - 2x

f(-3)= 53 - 2(-3)
multiply -2 * -3

f(-3)= 53 + 6
add

f(-3)= 59


ANSWER: f(-3)= 59

Hope this helps! :)
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Joey's dog weighs 102.45 pounds. Jimmy's dog weighs 25.38 pounds less.
    6·2 answers
  • Nikita ran a 5-kilometer race in 39 minutes (0.65 of an hour) without training beforehand. In the first part of the race, her av
    8·2 answers
  • PLEASE ANSWER! I WILL BRIANLIEST.
    9·1 answer
  • The time at which the mailman delivers the mail to ace bike shop follows a normal distribution with mean 2:00 pm and standard de
    13·1 answer
  • Another Math problem !!
    10·1 answer
  • Determine the multiplicity of the roots of the function k(x) = x(x + 2)3(x + 4)2(x − 5)4. 0, -2, -4, 5
    12·2 answers
  • what is the equation of the line of best fit for the following data round the slope and y intercept of the line to three decimal
    10·2 answers
  • an inspector tested the first 125 radios that came off the production line today and found only 60% acceptable. After the inspec
    7·1 answer
  • The cost of 5 scarves is $91.25. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    8·1 answer
  • The pie chart shows how 36 pupils travel to school
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!