Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer:
Astrid needs 280 tons of wood to build ships that can accommodate 2100 sailors
Step-by-step explanation:
Here, in this question, we want to know the amount of wood needed by Astrid to accommodate 2100 sailors.
From the question, we can see that 40 tons are needed to build a ship that can accommodate 300 sailors.
Now, we want to make a calculation for the amount of wood needed for 2100 sailors.
Let’s have it this way;
40 tons = 300 sailors
x tons = 2100 sailors
So mathematically,
x * 300 = 2100 * 40
x = (2100 * 40)/300
x = 280 tons of wood
We can see that 280 tons of wood are needed to build ships that can accommodate 2100 sailors
Solution:
As 360°= 2 π Radian
1 Radian =
1. Sin(-1)= Sin (
)
= Sin (-57°16'22")=-0.84147
2.
=
(229°54'32")
=75.963757 Degrees
3. 
=
(5°43'38")
= 84.26083 Degrees
Answer: 0.129
Step-by-step explanation:
Let
denotes a random variable that represents the mean weight of babies born.
Population mean : 
Standard deviation: 
Sample size = 83
Now, the probability that the mean weight of the sample babies would differ from the population mean by greater than 54 grams will be :

hence, the required probability = 0.129