answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
castortr0y [4]
2 years ago
11

Pencils sell for 1.98 per dozen a teacher bought 288 pencils for his math classes. How much did the pencils cost?

Mathematics
2 answers:
Pie2 years ago
8 0
$47.52 - hope I could help
Murrr4er [49]2 years ago
5 0
$37.62. there are 19 dozen in 228, so 19 * 12= 37.62
You might be interested in
Please help I don't understand this problem. I need to get this done by tonight.
Lapatulllka [165]

Answer:

Step-by-step explanation:

24

4 0
2 years ago
There are 14 dogs in a particular class at a dog show. Blue, red, yellow, and white ribbons will be awarded to the first through
stira [4]
There are 14 possibilities for first place.
There are 13 possibilities for second place, since a dog can't get both first and second place.
There are 12 possibilities for third place, since a dog can't get both first, second, and third place.
There are 11 possibilities for fourth place, since a dog can't get both first, second, third, and fourth place.

Multiply them together and get 24024 possibilities.

Hope this helps!

4 0
2 years ago
A chef makes 3 containers of soup that fill a total of 120 soup bowls. Each container of soup costs $30 to make. What is the cos
saw5 [17]
300 dollers is your answer thanks for asking
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Alissa has $360 for guitar lessons. She pays $25 for each lesson. How many lessons has she attended, if she still has $85 left?
bagirrra123 [75]

Answer:

11 lessons

Step-by-step explanation:

360-85=275

275/25=11

7 0
2 years ago
Josh works for a construction company that uses 150 pounds of gravel for each driveway they pour. He can buy a dump truck load w
Pavlova-9 [17]

Answer:

Josh should by the dump truck with 30,000 pounds of gravel in it

Step-by-step explanation:

the easiest way to find this out is divide 30,000 and 2,500 by 150 and if the answer is a whole number, then you know that is the correct answer.

30,000/150 = 200

2,500/150 = 16.6666666666666

May I have brainliest please? :)

5 0
2 years ago
Other questions:
  • An internet service provider charges $18 per month plus an initial set up fee. one customer paid a total of $81 after 2 months o
    8·1 answer
  • Pooja's plant began sprouting 2days before Pooja bought it, and she had it for 98 days until it died. At its tallest, the plant
    10·2 answers
  • Wezi has sixty-three $5-bills to the bank to exchange them for $20-bills. How many $20-bills does Wezi get? Is there money left
    11·1 answer
  • Find the number a such that the line x = a bisects the area under the curve y = 1/x2 for 1 ≤ x ≤ 4. 8 5​ (b) find the number b s
    13·1 answer
  • Suzanne was baking treats for her bakery's grand opening. She made 4 cakes with 8 cups of flour. She baked 2 pies and 3 dozen co
    9·2 answers
  • Scores on a biology final exam are normally distributed with a mean of 220 and a standard deviation of 16. Determine the percent
    13·1 answer
  • The graphs below have the same shape. What is the equation of the blue
    11·1 answer
  • 333 folders cost \$2.91$2.91dollar sign, 2, point, 91.
    9·1 answer
  • There are 64 animals at the zoo. ⅜ of the animals are birds. How many birds are at the zoo?
    10·2 answers
  • CAN SOMEONE PLEASE HELP ME RIGHT NOW.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!