answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
2 years ago
14

In the function y = 0.25x + 3.5, y represents the cost of a gallon of milk after a certain number of years, x. How much does the

cost of milk increase every year?
A) $0.07
B) $0.25
C) $0.60
D) $14
Mathematics
2 answers:
Mkey [24]2 years ago
4 0
Since its telling you that x is the number of years and the question is "How much does the cost of milk increase EVERY YEAR" then you can conclude that the cost is increasing by 0.25 each year
jenyasd209 [6]2 years ago
3 0

Answer:

Option B is correct

$0.25 does the cost of milk increase every year

Step-by-step explanation:

Slope-intercept form is given by:

y = mx+b       .....[1]

where, m is the rate and b is the initial value

Given the function:

y = 0.25x+3.5

where,

y represents the cost of a gallon of milk.

and

x represents the number of years.

We have to find how much does the cost of milk increase every year.

On comparing given function with [1] we have;

m = 0.25 and b = 3.5

Initially cost of milk = $3.5

and

cost of milk increase every year = $0.25

Therefore, $0.25 does the cost of milk increase every year

You might be interested in
A store is selling five cans of tomato sauce for $5.25. What is the unit price? unit price = total price ÷ number of units per p
aleksklad [387]

Answer: Option A

P = \$\ 1.05

Step-by-step explanation:

If we have 5 cans of ketchup they cost $ 5.25. Then the unit price of cans is what each can costs individually.

The unit price should then be less than $ 5.25, and that is the price for 5 cans and we want to know the price for just one can of ketchup.

Then to calculate the price of each can divide the price of the 5 cans by 5.

P = \frac{5.25}{5}

P = \$\ 1.05

8 0
2 years ago
Andy buys x cakes. Betty buys 4 times as many cakes as Andy. Colin buys 3 more cakes than Andy. Each cake costs 65p. The total c
Paladinen [302]

Answer:

Each cake cost £ 13.00

Step-by-step explanation:

We were given that, each cake costs 65p or £ 0.65

Andy buys x cakes.

Andy's cost is

£0.65x


Betty buys 4 times as many cakes as  Andy.

Betty's cost is

£0.65(4x)

£2.60x


Colin buys 3 more cakes than Andy

Colin's cost is

£0.65(x+3)


The total cost of the cakes is £ 52.65.


This implies that,

0.65x+0.65(x+3)+2.60x=52.65


We expand to get,

0.65x+0.65x+1.95+2.60x=52.65


We group like terms to get,


0.65x+0.65x+2.60x=52.65-1.95

This gives us,

0.65x+0.65x+2.60x=52.65-1.95


This implies that,


3.9x=50.7


x=\frac{50.7}{3.9}


x=13


Therefore each cake cost £ 13.00






8 0
2 years ago
Which equations represent circles that have a diameter of 12 units and a center that lies on the y-axis? Select two options. x2
olga55 [171]

Answer:

x^2 + (y – 3)^2 = 36

Step-by-step explanation:

The standard equation of a circle with center at (h, k) and radius r is

(x - h)^2 + (y - k)^2 = r^2.

If the center lies on the y-axis, then h = 0:  (x - 0)^2 + (y - k)^2 = r^2

If the circle diameter is 12, then the circle radius is 6, and so r^2 = 36

So, among the given equations, your

x^2 + (y – 3)^2 = 36 is correct (but only if you use " ^ " for exponentiation).

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
An electrician earns $110 after his first hour of working for a client. His total pay based on the number of hours worked can be
ludmilkaskok [199]

Answer:

a. f(n+1) = f(n) + 20

Step-by-step explanation:

The second hour, f(2) = 130 is the wage of the first hour f(1) = 110, plus 20.

_____

You have to look at the answers and understand what they mean. (This can be difficult when they are nonsense, as here.)

b — means each successive hour of pay is 110 more than the previous one. Clearly that is not the case for the sequence given

c — equates 0 to 20, total nonsense

d — equates 0 to 110, also total nonsense

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Aisha helps out at a petting zoo over the summer. She makes some changes where the animals are kept.
adoni [48]
I believe the awnser is A
3 0
1 year ago
Other questions:
  • At Brighton Middle School, Mr. Yule asked 50 randomly selected students from each grade level about their favorite subject, and
    6·2 answers
  • 12 is what percent of 300?
    14·1 answer
  • Suppose triangle bca is congruent to triangle ecd. which statement is not necessarily true?
    12·1 answer
  • Which of the following is the complete list of roots for polynomial function f(x)=(x^2+6x+8)(x^2+6x+13)?
    10·2 answers
  • You found $6.60 on the ground at school, all in nickels, dimes, and quarters. you have twice as many quarters as dimes and 42 co
    7·1 answer
  • A phone company charges $0.45 for the first minute and $0.35 for each additional minute for a long distance call. Which numerica
    14·2 answers
  • Which expression is equivalent to StartFraction (3 m Superscript negative 1 Baseline n squared) Superscript negative 4 Baseline
    11·2 answers
  • The chart below lists the original and sale prices of items at a clothing store.
    15·2 answers
  • A and B will take the same 10-question examination. Each question will be answered correctly by A with probability .7, independe
    5·1 answer
  • Anyone know this one??
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!