Answer:
112°
Step-by-step explanation:
Given that the diagonals of trapezoid RSTU are congruent, it is an Isosceles Trapezoid.
One of the properties of an Isosceles Trapezoid is that the base angles are equal.
Therefore if the measure of angle S=112°, the measure of Angle U will also be 112°.
we know that
The probability that "at least one" is the probability of exactly one, exactly 2, exactly 3, 4 and 5 contain salmonella.
The easiest way to solve this is to recognise that "at least one" is ALL 100% of the possibilities EXCEPT that none have salmonella.
If the probability that any one egg has 1/6 chance of salmonella
then
the probability that any one egg will not have salmonella = 5/6.
Therefore
for all 5 to not have salmonella
= (5/6)^5 = 3125 / 7776
= 0.401877 = 0.40 to 2 decimal places
REMEMBER this is the probability that NONE have salmonella
Therefore
the probability that at least one does = 1 - 0.40
= 0.60
the answer is
0.60 or 60%
Answer:
I) 32.5
ii) 100.1
Step-by-step explanation:
I) 1056.25 = √1056.25
= 32.5
ii) 10020.01= √10020.01
=100.1
First align the decimal points and the numbers, then add the extra 0's if needed. Lastly, add and the total answer is 14.225.