A bicyclist travels at a constant speed of 12 miles per hour for a total of 45 minutes
Domain x is number of hours
Range y is distance traveled
speed = 12 miles per hour
time = 45 minutes =
= 0.75 hours
We know distance formula
Distance = speed * time
Distance = 12 * 0.75= 9 miles
Number of hours x is 0 to 0.75 hours
So domain is {
}
Distance is 0 to 9 miles
So range is {
}
Answer:
The scores in order from least likely to most likely is 8, 3, 4, and 5.
Step-by-step explanation:
1. Calculate the probability of the spinner adding up to 1, 2, 3, 4, .... 8
You will get:
2 (1/16)
3 (2/16)
4 (3/16)
5 (4/16)
6 (3/16)
7 (2/16)
8 (1/16)
2. Given the scores from the problem, the probability of each number is 3 (2/16), 4 (3/16), 5 (4/16), and 8 (1/16).
3. With this, we can determine the scores in order from least likely to most likely is 8, 3, 4, and 5.
The answers to the question would be number 2, number 3, and number 5
Answer:
( t - p ) / 85x = h
( t - 265.95 ) / 85x = h
648.45 - 265.95 / 85x = 3.32h
h = 3.32
Therefore ( t - p ) / 85x = 3.32
Step-by-step explanation:
648.45 - 265.95
282.50 /85
= 3.32 hrs
Finding equation to find hours can be shown as
( t - p ) / 85x = 3.32
How we found equation to find total
Parts = 19 x 14 - 5/100 = 266- 0.05
648.45 - 265.95 = 282.5
282.5/85 = 3.323 near to 3,233529
Labour = 85x = 17 (5 + x)
Equation = 17(5+ x) + 14(19) - 5/100 = 648.45 where x = 85
Equation = ( 85x x 3 1/3) + 265 - 19/20 = t