Answer:
IT'S 12
Step-by-step explanation: WE HAVE A PROJECT IN MATH CLASS AND I DID THE WORK AND GOT 12
Total purchased w/o tax: $8 +$5 + $15 = $28
He paid (w/tax) $29.82 so
$ 29.82 - $28 = $1.82 (sale tax)
Now we need to find the sales tax rate:
$1.82 / $28 * 100 = 0.065 *100% = 6.5%
Double check:
$28 *6.5 / 100 = $1.82
$28 + $ 1.82 = $29.82 total amount he paid..
So the sales tax rate is 6.5%
To round up a number, you will add one value to the digit if the lower digit number is 5 or more. If the number is lower than 5, then you don't have to add one value.
In this case, you need to round up to hundred thousand. So, you need to look at the ten thousand digit which was 6. Since it was more than 5, you can add 1 value to the ten thousand digit. Then 362,584 will become 400,000
The cost of the tuitions will if you round off 43:000 it would $43