Answer:
293.7 degrees
Explanation:
A = - 8 sin (37) i + 8 cos (37) j
A + B = -12 j
B = a i+ b j , where and a and b are constants to be found
A + B = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
- 12 j = (a - 8 sin (37) ) i + ( 8cos(37) + b ) j
Comparing coefficients of i and j:
a = 8 sin (37) = 4.81452 m
b = -12 - 8cos(37) = -18.38908
Hence,
B = 4.81452 i - 18.38908 j ..... 4 th quadrant
Hence,
cos ( Q ) = 4.81452 / 12
Q = 66.346 degrees
360 - Q = 293.65 degrees from + x-axis in CCW direction
Answer:
35 J
Explanation:
The man is holding the box: this means that he is applying a force vertically upward, to balance the weight of the box (which pushes downward).
Therefore, we can ignore the horizontal displacement of the man, because the force applied (vertically upward) is perpendicular to that displacement (horizontal), so the work done for that is zero.
So, only the vertical motion contributes to the work. The work done by the man is equal to the gain in gravitational potential energy of the box, so:

where
is the weight of the box
is the vertical displacement
Substituting, we find

Okay so, lets use the process of elimination here.
<span>A)There are few negative impacts from mining the fuel.
B)Reactors are safe from natural disasters.
C)There are little to no waste products from fission.
D)Nuclear power does not contribute greenhouse gases.
First off, we know B cannot be correct, seeing as how reactors are fragile and are damaged easily by Japan's earthquakes. So we can eliminate B from the choices. We then can eliminate C, since fission creates high levels of nuclear waste, so that leaves us with just A, and D. We can then eliminate A since uranium is radioactive, there is always a chance for negative effects.
So, the correct answer is D</span>
Answer:
height of the water rise in tank is 10ft
Explanation:
Apply the bernoulli's equation between the reservoir surface (1) and siphon exit (2)

-------(1)
substitute 
0ft/s for V₁, 20ft for (z₁ - z₂) and 32.2ft/s² for g in eqn (1)


Applying bernoulli's equation between tank surface (3) and orifice exit (4)

substitute

0ft/s for V₃, h for z₃, 0ft for z₄, 32,2ft/s² for g

At equillibrium Fow rate at point 2 is equal to flow rate at point 4
Q₂ = Q₄
A₂V₂ = A₃V₃
The diameter of the orifice and the siphon are equal , hence there area should be the same
substitute A₂ for A₃
for V₂
for V₄
A₂V₂ = A₃V₃

Therefore ,height of the water rise in tank is 10ft
Answer:
d = 2021.6 km
Explanation:
We can solve this distance exercise with vectors, the easiest method s to find the components of the position of each plane and then use the Pythagorean theorem to find distance between them
Airplane 1
Height y₁ = 800m
Angle θ = 25°
cos 25 = x / r
sin 25 = z / r
x₁ = r cos 20
z₁ = r sin 25
x₁ = 18 103 cos 25 = 16,314 103 m
= 16314 m
z₁ = 18 103 sin 25 = 7,607 103 m= 7607 m
2 plane
Height y₂ = 1100 m
Angle θ = 20°
x₂ = 20 103 cos 25 = 18.126 103 m = 18126 m
z₂ = 20 103 without 25 = 8.452 103 m = 8452 m
The distance between the planes using the Pythagorean Theorem is
d² = (x₂-x₁)² + (y₂-y₁)² + (z₂-z₁)²2
Let's calculate
d² = (18126-16314)² + (1100-800)² + (8452-7607)²
d² = 3,283 106 +9 104 + 7,140 105
d² = (328.3 + 9 + 71.40) 10⁴
d = √(408.7 10⁴)
d = 20,216 10² m
d = 2021.6 km