<span>m=10x-x for x
first subtract x from 10x
m=9x
divide both sides by 9
m/9=x
x=m/9</span>
Answer:
48 hats and 104 shirts
Step-by-step explanation:
These are the equations you build from the problem:
h + s = 152
8.50h + 12s = 1656
This is how I solved them:
s= 152-h
8.5h + 12(152-h) = 1656
8.5h + 1824 - 12h = 1656
Solve for h
h= 48
Put this into first equation (h +s = 152) to get s
Answer:
After 5 hours, the number of bacteria will be 1024
Step-by-step explanation:
1 times 4 = 4
4 times 4 = 16
16 times 4 = 64
64 times 4 = 256
256 times 4 = 1024
It will take around 5 hours to exceed 1000
<h3>✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>
➷ final = original x multiplier
final = 48 x 0.9
final = 43.2
Tony paid $43.20
Subtract the two values:
43.2 - 42.95 = 0.25
Therefore, the correct option would be C. Keith paid $0.25 less than Tony paid
<h3><u>
✽</u></h3>
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ <u>ʜᴀɴɴᴀʜ</u> ♡
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer