Answer:
1) His total commission is $1,234.3
2) The purchase of the car is $24,790.
Step-by-step explanation:
1) 21640*0.02= 432.8+ 250= 682.8
15075*0.02= 301.5+ 250= 551.5
682.8+ 551.5= 1,234.3
2) 745.8- 250= 495.8/ 0.02= 24,790
Answer:
Confidence limit = [52.8%, 75.2%]
Step-by-step explanation:



±

where the value
will be taken from the z-table for 95% confidence interval
1-0.95= 0.05/2= 0.025
0.95+0.025= 0.0975
From the z-table the value of
corresponding to 0.0975 is 1.96
±

±

± 
% ±
%
so the confidence interval is
%
%
![[52.8, 75.2]](https://tex.z-dn.net/?f=%5B52.8%2C%2075.2%5D)
Answer:11%
Step-by-step explanation:
Percentage decrease is gotten with thus formula.
Actual price - Old Price= New price
New price/Old Price * 100/1
From the above question.. $18= Old price , $20= New price
So 20-18 = 2(New Price)
2/18 *100 = 0.11 * 100 = 11%
Answer:
the number of children has red or brown hair is
.
Step-by-step explanation:
We have been given that in Marci's family there are total 6 children.
Out of 6 children
Number of children have blonde hair = 
Number of children have red hair = 
Number of children have brown hair = 
Since, we have to find the fraction of children has red or brown hair=
Hence, the number of children has red or brown hair is 