answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cupoosta [38]
2 years ago
8

A Climbing Gym charges $10 to climb each day. A pair of Climbing shoes cost $84. It cost $169 to buy 6 days of climbing, one pai

r of climbing shoes, and one harness. How much does a harness cost?
Mathematics
1 answer:
yaroslaw [1]2 years ago
8 0
Cost of 6 days climbing = $10 * 6 = $60
Cost of one pair of shoes = $84
Total cost = $169

So, cost of one harness = $169 - $(84+60) 
harness = $169 - $144 = $25

So, your final answer is $25
You might be interested in
Farmer McCoy can plant either corn or soybeans. The probabilities that the next harvest prices will go up, stay the same, or go
Snezhnost [94]

Answer:

McCoy should plant soybeans

Step-by-step explanation:

Thinking process:

Let the two crops be corn and soybeans as indicated.

The profit margin for corn will be $ 30 000. However, the loss will be:

$ 35 000 - $ 30 000 = $ 5 000

For the soybean, the  profit margin will be $ 10 000.

The loss will be $ 5 000

The net balance will be given as: $ 5 000 - $ 10 000 = - $ 5 000. (This represents a gain)

Thus, soybean will be more profitable.

4 0
2 years ago
erin has $50. she wants to purchase a cell phone ($20) and spend the rest in music cds each cd costs $8. write an inepuality for
HACTEHA [7]
She can buy 3 because 50-20=30  30/8=3.75 so u round down cause you don't have enough money to buy 4
3 0
2 years ago
A movie theater is offering a special summer pass. Passholders pay $8 per movie for the first 5 movies and watch additional movi
Brrunno [24]
Number of movies —— C

1 —— c= 8
3——- c= 24
5—— c= 40
6 —— c = 40
15—— c = 40
3 0
2 years ago
Karen finished watching a movie at 1:00 PM. The movie lasted 1 hour 38 minutes. at what time Karen started watching the movie. -
Andrew [12]

The correct answer would be 11:32am. i hope this helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Convert 9/16 into decimal
Ksju [112]
0.5625 is the answer I got. Hope this helps. Leave a thanks if so. ☺♥
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Three highways connect the centers of three towns and form a triangle. A cell phone company wants to place a new cell tower so t
    12·2 answers
  • Samantha and Mia each left Julia’s house at the same time. Mia walked north at 7 kilometers per hour. Samantha ran west at 11 ki
    10·2 answers
  • A shop sells three types of boots sales are usually in the ratio of 6:2:3 last month 24 football boots were sold how many boots
    14·1 answer
  • The cost in dollars to produce x cups of lemonade is represented by the function C(x) = 10 + 0.20x. The revenue in dollars earne
    15·1 answer
  • Look at the following sum. 1 + 1⁄2 + 1⁄4 + 1⁄8 + 1⁄16 + 1⁄32 + 1⁄64. . . Notice that the denominator of each fraction in the sum
    14·1 answer
  • Simplify the expression ASAP 8p3
    7·1 answer
  • Hotels’ use of ecolabels. Refer to the Journal of Vacation Marketing (January 2016) study of travelers’ familiarity with ecolabe
    11·1 answer
  • Fred earns $16.50 an hour for overtime. He worked overtime on Monday and Thursday this week. On Monday, he worked 4 hours of ove
    14·1 answer
  • 1. The speed at which an automated assembly line produces a product follows a normal distribution with mean production time of 3
    5·1 answer
  • A single bus fare costs $2.35. A monthly pass costs $45.75. Celine estimates that she will ride the bus 25 times this month. Kam
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!