Using the the Pythagorean theorem, the answer is C. 115 cm
Here's how you solve it:
(77^2)+(85^2) = f^2
5929+7225 <span>= f^2
13154 </span><span>= f^2
f = </span>√<span>13154
f = 114.69
f </span><span>≈ 115</span>
Answer: 20 Bottles
Step-by-step Explanation:
$71.00 is the total.
$3.55 is for one bottle.
So you have to divide $71.00 by $3.55, to find out how many she can buy. So,
$71.00/$3.00 = 20.
Mrs. Thomas can buy 20 bottles of juice.
Answer: 

Step-by-step explanation:
We know that mean and standard deviation of sampling distribution is given by :-


, where
= population mean
=Population standard deviation.
n= sample size .
In the given situation, we have
n= 2
Then, the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution will be :_

[Rounded to the nearest whole number]
Hence, the the expected mean and the standard deviation of the sampling distribution :


Answer:
-1/4 meter per minute
Step-by-step explanation:
Since, the volume of a cube,

Where, r is the edge of the cube,
Differentiating with respect to t ( time )

Given, 
Also, V = 8 ⇒ r = ∛8 = 2,
By substituting the values,



Hence, the rate of change of an edge is -1/4 meter per minute.
For this case, the first thing we are going to do is write the generic equation of motion for the vertical axis.
We have then:

Where,
- <em>g: acceleration of gravity
</em>
- <em>vo: initial speed
</em>
- <em>h0: initial height
</em>
For the first body:

For the second body:

By the time both bodies have the same height we have:


Rewriting we have:



Clearing time:

Answer:
it takes 18.31s for the two window washers to reach the same height