Answer:
$888.21
Step-by-step explanation:
We'll break this problem into two chunks.
First, find the number of dollars Henry gets after working for 37 hours. Since he gets paid $23.56 per hour, all you do is multiply how many hours he's worked (37) by the rate he gets paid (23.56) which gets you $871.72.
Second, adding 42 minutes onto the 37 hours. Since there are 60 minutes in one hour, all you have to do is divide 42 minutes by 60 minutes to get how much of 42 minutes is 1 hour, which is 0.7. Multiply 0.7 by 23.56 (the rate he gets paid per hour) and you have $16.49.
Adding the two sums gets you 888.21 dollars in total.
Well we need to multiply 55 by 2 because of the 2 days of renting. 55 * 2 = 110. Now we need to subtract 40 from 94 to find how many miles Samantha drove over 40. So 94 - 40 = 54. Now we need to multiply 54 by 0.38 to get the cost Samantha has to pay. 54 * 0.38 = 20.52. Finally we need to add the cost of 2 days of renting to the cost of the additional miles. 110 + 20.52 = 130.52. The total that Samantha has to pay for the truck is $130.52
I hope this was helpful and if so, please leave a good rating and thanks and maybe even brainliest answer. Thank you I really appreciate it. Have a nice day!
Idk if this is correct but ugh ill try my best
B = 55 + .6x
65 = 55 + .6x
subtract 55 from each side
10 = .6x
Multiply each side by .6 =
6 = x or in this case m
A charges les than B when m > 6
tell me if I'm wrong if I am
Answer:
Its C
Step-by-step explanation:
It is 6 because there are 6 dots on the outer circle and those are the valence electrons. Also I just did it on Edge. Hope this helps.
Answer:80 meters
Step-by-step explanation: 24 meters = 36 secs
2 mins = 120 secs
Cross multiply
24×120/36
= 80 meters
Hope I helped you!!