Answer:
1/2 hour
Step-by-step explanation:
The head start distance is being reduced at the rate of (95-65) = 30 km/h. Chase will catch Victor after ...
time = distance/speed = (15 km)/(30 km/h) = 1/2 h
It will take Chase 1/2 hour to catch Victor.
Answer:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
Step-by-step explanation:
For this case we want to test the following hypothesis:
Null hypothesis: College graduation status and cola preference are independent
Alternative hypothesis: College graduation status and cola preference are dependent
For this case we got a calculated statistic of:

And the critical value for the significance level used is:

Since the calculated value is less than the critical value we have enough evidence to FAIL to reject the null hypothesis and we can conclude that the College graduation status and cola preference are independent
$2.25x+$3.50=$35
so, $35-$3.50=$31.50
Then you divide $31.50 by $2.25
That equals 14
So, x=14
There both types of numbers but a whole number is a number with no exponents or decimals, but decimals are like a broken un half whole number