193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
Answer:
A. There is more dissolved oxygen in colder waters than in warm water.
D. If ocean temperature rise, then the risk to the fish population increases.
Explanation:
Conclusion that can be drawn from the two facts stated above:
*Dissolved oxygen is essential nutrient for fish survival in their aquatic habitat.
*Dissolved oxygen would decrease as the temperature of aquatic habit rises, and vice versa.
*Fishes, therefore, would thrive best in colder waters than warmer waters.
The following are scenarios that can be explained by the facts given and conclusions arrived:
A. There is more dissolved oxygen in colder waters than in warm water (solubility of gases decreases with increase in temperature)
D. If ocean temperature rise, then the risk to the fish population increases (fishes will thrive best in colder waters where dissolved oxygen is readily available).
Answer:
The molarity of a sugar solution is 2 M.
Explanation:
Molarity is a concentration measure that expresses the moles of solute per liter of solution. In this case it is calculated with the simple rule of three:
4 L of solution--------8 moles of sugar
1 L of solution ------x= (1 L of solution x 8 moles of sugar)/4 L of solution
x=2 moles of sugar---> <em>The solution is 2M</em>
Answer:
Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Explanation:
Given;
Rydberg constant as 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 3.3 x 10¹⁵ Hz
1 Rydberg constant = 1.090 x 10⁷ m⁻¹
Therefore, Rydberg constant 3.3 x 10¹⁵ Hertz is equal to 1.090 x 10⁷ m⁻¹