A container of hydrogen at 172 kpa was decreased to 85.0 kpa producing a new volume of 765 mL. What was the original volume
1 answer:
Answer:

Explanation:
The temperature and amount of gas are constant, so we can use Boyle’s Law.

Data:

Calculations:

You might be interested in
potential energy with the heat given to the food
Answer:
SOLUTION A
Explanation:

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m