Answer:
The answer to your question is letter A
Explanation:
Process
1.- Calculate the molecular mass of AlCl₃
Al = 1 x 27 = 27
Cl = 3 x 35.5 = 106.5
AlCl₃ = 27 + 106.5 = 133.5
2.- Find the number of ions of Cl using proportions
133.5 grams of AlCl₃ ------------- 3 ions of Chlorine
400.5 grams of AlCl₃ ------------ x
x = (400.5 x 3) / 133.5
x = 9
Answer:
The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%
Explanation:
When a solute dissolves in a solvent, the mass of the resulting solution is a sum of the mass of the solute and the solvent.
A percentage is a way of expressing a quantity as a fraction of 100. In this case, the percentage by mass of a solution is the number of grams of solute per 100 grams of solution and can be represented mathematically as:

In this way it allows to precisely establish the concentration of solutions and express them in terms of percentages.
In this case:
- mass of solute: 3.55 g
- mass of solution: 3.55 g + 88 g= 91.55 g
Replacing:

Percent by mass= 3.88%
<u><em>The percent by mass of 3.55 g NaCl dissolved in 88 g water is 3.88%</em></u>
B. Which is the kinetic energy
-470,809 m is in an integer
Because they frequently have a long half-lives, therefore his stay in the middle is long.
Number 4
If you notice any mistake in my english, please let me know, because i am not native.