Answer:
6/25 or 24%
Step-by-step explanation:
I mean, it says it in the question.
Answer: $1411.50
Step-by-step explanation:
Since the sale price is $35 each and there are 30 units, the cost will be:
= $35 × 30
= $1050
We then add the sales tax on the product which is 8%. This will be:
= $1050 + (8% × $1050)
= $1050 + (0.08 × $1050)
= $1050 + $84
= $1134
We then add Shipping price which is $15. This will be:
= $1134 + $15
= $1149
We then add the 25% rush charge on the sales price. This will be:
= $1050 × 25%
= $1050 × 0.25
= $262.50
To get total cost, this will be:
= $1149 + $262.50
= $1411.50
Answer:

Step-by-step explanation:
Given that from a well shuffled set of playing cards (52 in number) a card is drawn and without replacing it, next card is drawn.
A - the first card is 4
B - second card is ace
We have to find probability for

P(A) = no of 4s in the deck/total cards = 
After this first drawn if 4 is drawn, we have remaining 51 cards with 4 aces in it
P(B) = no of Aces in 51 cards/51 = 
Hence

(Here we see that A and B are independent once we adjust the number of cards. Also for both we multiply the probabilities)