Answer:
$5,000
Explanation:
The computation of the amount that should be reported for net financing cash flows is shown below:
Cash flows from financing activities
Receipt from the bank for long-term borrowing $6,000
Less: dividend paid -$1,000
Net cash flows from financing activities $5,000
The positive amount represents the cash inflow and the negative amount represent the cash outflow and the same is to be considered
Capitalize is to give or invest your capital "money" to a company or an industry. According to this question you capitalize all of your assets, therefore your initial fundings will come from shareholding.
And your welcome!
Answer:
Explanation:
The classified balance sheet comprises of the assets, liabilities, and stockholder equity. With the help of the accounting equation, the total assets are equal to the total liabilities including stockholder's equity.
The assets are further divided into current assets, fixed assets, and intangible assets. Similarly, the liabilities are also further divided but they do not have any intangible liabilities.
The preparation of the partial balance sheet is presented in the spreadsheet. Kindly find the attachment below:
Answer:
a. According to the company's accounting system, what is the net operating income earned by product D14E? (Net losses should be indicated by a minus sign.)
b. What would be the financial advantage (disadvantage) of dropping product D14E? Should the product be dropped?
- financial disadvantage of discontinuing the produce is -$68,000, so the company should not discontinue the product since its losses would increase
Explanation:
total sales $670,000
- variable expenses $295,000
- fixed manufacturing expenses $246,000
- fixed selling and administrative expenses $194,000
net loss = $65,000
if product D14E is discontinued, $196,000 + $111,000 = $307,000, of fixed expenses can be avoided, but $133,000 are not avoidable. if the company discontinues the product, its losses will increase by $133,000 - $65,000 = $68,000
Answer:
0.047424
Explanation:
Given that
Expected return of security M = 17%
Standard deviation of Security M = 32%
Expected return of security S = 13%
Standard deviation of security S = 19%
And, the correlation coefficient = 0.78
So, by considering the above information the co variance is
= Correlation coefficient × Standard deviation of Security M × Standard deviation of security S
= 0.78 × 0.32 × 0.19
= 0.047424