Constraint 1:
Let the total number of running shoes be = R
Let the total number of leather boots be = L
As the given number of total shoes are 48,
The equations becomes,
R + L = 48............(1)
Constraint 2:
As running shoes are twice the leather boots, equation becomes,
R = 2L..............(2)
Putting the value of R from equation(2) in equation (1)



Now putting the value of L in equation(2)
R= 2L
R = 
R=32
Hence, Amanda needs 16 pairs of leather boots and 32 pairs of running shoes.
Answer:
test statistic (Z) is 2.5767 and p-value of the test is .009975
Step-by-step explanation:
: percentage of students who smoke did not change
: percentage of students who smoke has changed
z-statistic for the sample proportion can be calculated as follows:
z=
where
- p(s) is the sample proportion of smoking students (
=0.25)
- p is the proportion of smoking students in the survey conducted five years ago (18% or 0.18)
- N is the sample size (200)
Then, z=
≈ 2.5767
What is being surveyed is if the percentage of students who smoke has changed over the last five years, therefore we need to seek two tailed p-value, which is .009975.
This p value is significant at 99% confidence level. Since .009975 <α/2=0.005, there is significant evidence that the percentage of students who smoke has changed over the last five years
Answer:
the seventh grader because the eighth graders got 58 which is more than 50 so the 7th grader would get the pts
Step-by-step explanation:
Answer:
Quincy read 9 books.
Step-by-step explanation:
Work backwards. Samantha read three less books than Teresa (11-3=8). Ralph read half as many books as Samantha (8/2 = 4). Quincy read five more books than Ralph (4 + 5 = 9).