answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nana76 [90]
2 years ago
14

Anita can clean a typical pool in 8 hours. Chao can clean a typical pool in 6 hours. How long should it take Anita and Chao work

ing together to clean a typical pool? Show all your work. Leave your final answer as an integer or reduced fraction.
Mathematics
1 answer:
ivanzaharov [21]2 years ago
3 0
Anita can clean 1/8 portion of the pool in 1 hour

Chao can clean 1/6 portion of the pool in 1 hour

Both of them working together can clean 1/8 + 1/6 = 7/24 portion of the pool in 1 hour

Therefore, it will take both of the working together 1/(7/24) = 24/7 or 3 3/7 hours to clean a typical pool.
You might be interested in
Which values represent the independent variable?
Sergeu [11.5K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Traditionally, the y-value is the independent variable, while the x-value is the dependent variable.

5 0
1 year ago
Air pressure may be represented as a function of height above the surface of the Earth as shown below. P(h)=PoE^-.00012h In this
AlexFokin [52]

The equation to find the air pressure (P(h)) at a height above sea level (h) is given by

P(h)=P_{0} e^{-0.00012h}

Where,

  • P(h) is the new pressure at height h
  • P_{0} is the air pressure at sea level, and
  • h is the height (measured in meters).

We want to know the new pressure that is 65% of P_0.  So we should substitute 0.65P_0 in P(h) (new pressure) to get the equation:

0.65P_0=P_0e^{-0.00012h}. Answer choice B is the correct one.

ANSWER: B

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Pick the description of a geometric object that best matches the real-world object:
svet-max [94.6K]

E ) a three-dimensional box-shaped figure, with six identical square faces

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A veterinarian needs to know an animal's weight in kilograms.If 20 pounds is about 9 kilograms and dog weighs 30 pounds,use a ra
Lesechka [4]

Answer:

Using the ratio table the dogs weight is:

30 pounds = 13.5 kilograms

Step-by-step explanation:

For this case we have the following conversion:

20 pounds = 9 kilograms

To use the table what we must do is find another relationship that allows us to find the weight in kilograms for 30 pounds.

For example, half the weight in pounds is half the weight in kilograms.

Therefore, the given conversion is:

10 pounds = 4.5 kilograms

So, for 30 pounds, we multiply this last ratio obtained by three on both sides:

30 pounds = 13.5 kilograms

Then, the table is:

Pounds 10 20 30

7 0
1 year ago
A group of neighborhood children have a lemonade stand. They spend $5 on supplies. The function graphed shows the earnings they
Elanso [62]

Hey!


Your answer would be:


x-intercept: The number of cups of lemonade that must be sold to break even.

y-intercept: Money spent before the sale of the first cup of lemonade.


Took the test <3

7 0
1 year ago
Other questions:
  • Lydia buys 5 pounds of apples and 3 pounds of bananas for a total of $8.50. Ari buys 3 pounds of apples and 2 pounds of bananas
    10·2 answers
  • If 3t-7=5t, then 6t#
    8·1 answer
  • Evaluate these quantities.<br> a.−17 mod 2<br> b.144 mod 7<br> c.−101 mod 13<br> d.199 mod 19
    6·1 answer
  • A sample of tritium-3 decayed to 94.5% of its original amount after a year.
    9·1 answer
  • Marni and Mikela are playing a color-guessing game. Each player chooses two colors from a list of red (R), blue (B), green (G),
    15·2 answers
  • A small batch of trail mix contains 2 cups of raisins, 2 cups of peanuts, 1 cup of sunflower seeds, and 1 cup of chocolate coate
    10·1 answer
  • Pam served her apple pie on a 13 inch diameter dish. She wanted to tie a ribbon around the dish to make it a little more festive
    14·2 answers
  • Find 26th term in the arithmetic sequence: -15,-35,-55,-75,...
    14·2 answers
  • Suppose the sample space for a probability experiment has 25 elements. If items from the sample space are selected without repla
    8·1 answer
  • Lauren bought 4 bags of popcorn for $3.00. What is the unit rate per bag of popcorn."?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!