Answer:
Step-by-step explanation:
We assume that there are 100 sour candies, Thus-
26 % of candy are grape implies that 26% of 100 candies are grape that is equal to 26
Now remaing candies that are not grape are 100-26 = 74
Based on the rule of multiplication:
P(A ∩ B) = P(A)/ P(B|A)
In the beginning, there are 26grape candies, probability of choosing first grape candy = 26C1 = 26
After the first selection, we replace the selected grape candy so there are still 100 candies in the bag P(B|A) = 100C3 = 100 x 99 x 98 x 97!/3! X 97!
= 50 x 33 x 98
So probability =1/ 50 x 33 x 98 x 26
= 1/4204200
Answer: 2.7 hours
Step-by-step explanation:
Hi, to answer this question we simply have to calculate the amount of time that takes making one batch of dinner rolls, by adding the individual times of, kneading, resting and baking.
Mathematically speaking
0.7 hours +1.6 hours +0.4 hours = 2.7 hours
It takes 2.7 hours to make each batch of dinner rolls.
-3x-2.5=y would be an equivalent to that equation
1. B
2. A
3. A
All of theses are true
Answer:
40.20cm approx
Step-by-step explanation:
Step one
given data
We are told that the dimension of a computer screen
diagonal= 52 cm
height= 33cm
Length = ?
Required
The length of the base of the screen
Step two
Let us use Pythagoras theorem to find the length of the base
Hyp^2= Opp^2+ Adj^2
52^2= 33^2+ L^2
2704= 1089+L^2
L^2= 2704-1089
L^2= 1615
L=√1615
L= 40.20cm approx
<u>The length is 40.20cm approx.</u>