Answer: Option (a) 285.60 is correct.
Explanation:
Given that,
Earning while working in state A = $6,800
and Woolson company's tax rate in state A = 4.2%
Hence,
John will have to pay tax on $6800 at a rate of 4.2%
⇒ 
= 285.60 ⇒ This is the SUTA tax that the company paid to State A.
Therefore, Option (a) is correct.
Answer:
The correct answer is letter "B": Zappos employees have morals that match Zappos values and norms.
Explanation:
In case employees of a company enjoy doing charitable activities and believe it is an obligation to contribute with their surrounding community, the situation implies that those workers have a high sense of social responsibility and moral values. Every company tends to have a code of ethics that outlines the expected behavior the firm expects from workers within the organization but firms also have goals on social responsibility to minimize the impact of their operations in society an if possible to improve it.
Thus, <em>the moral values of Zappos's employees are likely aligned to the norms the company is looking for in its workers</em>.
Answer:
c. criterion deficiency
Explanation:
Based on the information provided within the question it can be said that in this scenario it seems that the performance management system suffers from Criterion deficiency. This term refers to a company failing to assess one or more very important aspects of the process of job performance appraisal for employees within the company. Such as is the case in this scenario as the company is only looking at the sales revenue and completely ignoring all of the other important factors.
Answer:
$5,000
Explanation:
Given that,
Accounting profit = $10,000
Interest rate = 5%
Amount withdraw = $100,000
The economic profit is calculated by subtracting implicit costs and explicit costs from the total revenue.
Accounting profit is determined by subtracting explicit costs from the total revenue.
Accounting profit = Total revenue - Explicit costs
Economic profit:
= (Total revenue - Explicit costs) - Implicit costs
= $10,000 - (Interest income)
= $10,000 - (5% × $100,000)
= $10,000 - $5,000
= $5,000
Answer:
$17200
Explanation:
A balanced sheet is a statement of financial position that list the assets , liabilities and equities of an organization.
The items that affect the current asset (cash)balance in the balanced sheet for the month in the question are Cash book balance , deposit outstanding and check outstanding.
Cash book balance - 19700
Deposit outstanding - 1800
Less check outstanding - (4300)
17200