Answer:
D.neither short- nor long term investment
Answer:
Option (B) is correct.
Explanation:
For a 20 workday month,
cost of gas and productivity = $4 per day
cost of commuting = cost of gas and productivity × 20 workday month
= $4 × 20
= $80.
The total rent he is paying currently is $600 per month that does not include the commuting cost.
Hence, the individual must willing to pay a total of:
= Total rent + Cost of commuting
= $600 + $80
= $680 for an apartment downtown.
Thus, the total amount to be paid willingly is $680.
Answer:
When Home Depot stores entered the Canadian market, there were already stores providing similar services and products. It employed Competitive effect To get people to try Home Depot by deliberately selling merchandise below the price that the Canadians did.
Explanation:
The competitive effect is the concept that allows a certain individual or organization to become attractive to customers under a scenario of pre-established markets by reducing its cost or prices making the organization competent in the market by driving the rest of the organizations in the industry compete with their costs or prices.
Answer:
$19.95
Explanation:
Breakeven is where when total Cost = Total Revenue,
Let Selling Price = X
Total Revenue = Total cost
X*800 = 10,600+6.70*800
800x = 15960
Hence, selling Price(X) = 15960/800 = $ 19.95