Answer:
The actual building will be 7.5 m tall
Step-by-step explanation:
Given the scale model value of the building, we want to find the actual height of the building
From the scale model;
1 cm = 0.5m
Thus 15 cm will be 15 * 0.5 = 7.5 m
Answer:
To decrease your risk of injuries and to move joints through their full range of motion
Step-by-step explanation:
Answer:
The graph that includes points (-3,-3) and (0,3)
Step-by-step explanation:
In the pictures attached, the options are shown.
The equation:
y+3=2(x+3)
has the point-slope form, which is:
y-y₁=m(x-x₁)
where (x₁, y₁) is a point on the line and <em>m</em> is its slope. This means that (-3,-3) is on the line. To know the y-intercept of the line, we have to replace x = 0 into the equation, as follows:
y+3=2(0+3)
y+3 = 6
y = 6 - 3
y = 3
Then, point (0, 3) is on the line.
Answer:
It will take Lin an hour and 25 minutes at her constant speed, and it will take Jada at her constant speed an hour and 30 minutes.
SO, Lin will arrive at 4:25
and Jada will arrive at 4:30
There is a 5 minute difference in time.
Step-by-step explanation:
From the facts given, Lin can walk 13 miles in 5 hours which when you divide means she can walk 2.6 mph (miles per hour), and Jada can walk 2.5 mph.
To get these answers you divide the current speeds into the total distance
For example, in Lin's case...
3.25 (The 3 and 1/4 mile converted to decimal form)
2.6 (Lin's Average speed per hour)
3.25/2.6=1.25
1.25 (1 hour and 25 minutes)