Answer: I think that the cost now from hotel 5 would be $15.00.
Step-by-step explanation:
5 hours = $5.00
10 hours = $10.00
15 hours = $15.00
20 hours = $20.00
25 hours = $25.00
8 is in the tenth position.
In order to round up, the number behind it (in this case. 9) must be one of the numbers of 5-9. Because 9 meets this requirement, you can round 8 to 9 and this will make 9 to 0.
Your answer is 490
One number is 15 and the other is 16. You get this answer by first finding a factor of 3(15) that when it's subtracted from 31 gives you a factor of 8(16). Then you divide in this case 15 by 3 and get 5 and 16 by 8 and get 2. The reason you divided the numbers is because now you have 5 which is 1/3 of 15 and 2 which is 1/8 of 16. Now that you have your numbers that equal your fractions multiply 5 which is your 1/3 by the 2 from your 2/3 to get 10 which is 2/3 of 15 and 2 which is 1/8 by the 5 from you 5/8 to get 10 which is 5/8 of 16
To find cost per ounce divide the total price by the total ounces.
1.4 / 3.5
$ 0.40 per ounce
Answer:
d. The random variable is the number of years in which the temperature increased from the previous year.
Step-by-step explanation:
The random variable is the amount of years that have higher average temperatures than its previous year.
As the sample is from 5 years, the random variable can take values from 0 (where none of the years increase their average temperature from its previous year) to 4 (where every year increases the average temperature).