A) Magnets can attract through solid materials.
Answer:
Well they didn't transfer any energy when they weren’t touching and it did t produce any energy if it didn’t move. Since they are on top of each other they are causing momentum on each other creating kinetic energy
Explanation:
M=D*V
D=620 g/cm³
V=75 cm³
m= 620 g/cm³ * 75 cm³=46500 g
m=46500g
Answer:
The answer to your question is V2 = 825.5 ml
Explanation:
Data
Volume 1 = 750 ml
Temperature 1 = 25°C
Volume 2= ?
Temperature 2 = 55°C
Process
Use the Charles' law to solve this problem
V1/T1 = V2/T2
-Solve for V2
V2 = V1T2 / T1
-Convert temperature to °K
T1 = 25 + 273 = 298°K
T2 = 55 + 273 = 328°K
-Substitution
V2 = (750 x 328) / 298
-Simplification
V2 = 246000 / 298
-Result
V2 = 825.5 ml
The answer is 200 g.
If the molar mass of CaCl2 is 110.98 g/mol, this means there are 110.98 g in 1 L of 1 M solution.
Let's find how many g of CaCl2 are present in 0.720 M.
110.98 g : 1 M = x : 0.720 M
x = 110.98 g * 0.720 M : 1 M
x = 79.90 g
So there are 79.90 g in 0.720 M. In other words, in 1 L of 0.720 M solution there will be 79.90 g.
Now, we need to prepare ten beakers with 250 mL of solutions:
10 * 250 mL = 2500 mL = 2.5 L
79.90 g : 1 L = x : 2.5 L
x = 79.90 g * 2.5 L : 1 L
x = 199.75 g ≈ 200 g