311km/h = 86.389 m/s
<span>Initial KE </span>
<span>= 0.5 * 210 * 86.389^2 J </span>
<span>work done by force of ground </span>
<span>= F * 0.81 J </span>
<span>0.5 * 210 * 86.389^2 = 0.81 F </span>
<span>F = 967433.58 N </span>
<span>capsule's weight W= 210 * 9.81 = 2060.1 N </span>
<span>F = 469.6 times capsule weight ---answer</span>
<h3>
✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽</h3>
➷ Substitute -3 into g(x)
g(-3) = 2(-3) + 4
Solve:
g(x) = -2
Substitute this value into f(x)
f(-2) = 3(-2)^2
Solve:
f(-2) = 12
The answer is B. 12
<h3><u>
✽</u></h3>
➶ Hope This Helps You!
➶ Good Luck (:
➶ Have A Great Day ^-^
↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡
Round 57.8 to 60 and round 81 to 80.
60/80 or, if you simplify it, 3/4
And it is common knowledge that 3/4 = .75
So the quotient of 57.8/81 is ~.75
Answer:
the answer is 16ft
step-by-step explanation:
in order to make a triangle with non-zero area, the sum of the shorter two sides must be greater than the longest side.
here, 4 + 4 > 7, so the lengths can form a triangle.
The correct answer was given: Brain
7+8= 15
hope this
The correct answer was given: Brain
36 cm is the final : )
Answer:
a. r=d/t b. 800000/4=200,000 c.800/2=200 d.not sure km are used more often as theyre simpler to use but there is not much that i am basing this off of
Step-by-step explanation: