The 300th customer would be the first to recieve both. They would have given away 5 of the 20$ gift cards and 12 of the 10$ ones for a total of 17 gift cards.
Answer:
speed = 796142.197 km/hr
Step-by-step explanation:
solution
we consider here orbit around galactic center is circular so
circumference formula will be here
circumference C = 2πr ........1
here we know r = 27000
so
circumference C = 2 π × 27000
C = 169560 light year
so
we travel 169560 light year in 230000000 years
so distance will be
distance = 
distance = 0.00073721 light year/year
and we know 1 year = 8760 hours
so 1 light year = 9.46027 ×
km
so
sped of moving is
speed = 0.00073721 × 9.46027 ×
km/hr
speed = 796142.197 km/hr
The correct answer is (-4)(3)+(-4)(1/4)
Answer:
125g
Step-by-step explanation:
You can find the mass of the yoghurt by dividing the mass of the fruit and the yoghurt by the sum of the ratio,(2+5), then multiplying that value by 5.