To be accepted, a scientific argument must first proved it's solidity and validity and critiques from other expert is usually the best way to explain both the solidity and the validity of a scientific argument
hope this helps
Answer:
Explanation:
To calculate the recombination frequency, we have to know that 1% of recombinations = 1 map unit = 1cm. And that the maximum recombination frequency is always 50%.
The map unit is the distance between the pair of genes for which every 100 meiotic products, one of them results in a recombinant one.
So, en the exposed example:
- J and K are autosomal genes
- J and K are separated by 60 M.U.
- 60 M.U. means that there is 60% of recombination.
Cross) J K / j k x j k / j k
Gametes) JK Parental jk, jk, jk, jk
jk Parental
Jk Recombinant
jK Recombinant
One map unit equals 1% of recombination frequency. This means that every 100 meiotic products, one of them is a recombinant one.
1 M.U. -------------- 1% recombination
60 M.U. ------------ 60% recombination
30% Jk + 30% jK
100 M.U. - 60 M.U. = 40 M.U.
40M.U.--------------40 % Parental (Not recombinant)
20% JK + 20% jk
Punnet Square) JK jk Jk jK
jk JK/jk jk/jk Jk/jk jK/jk
J K / j k = 20%
j k / j k = 20%
J k / j k = 30%
j K / j k = 30%
Answer:
All cells all the time.
Explanation:
Photosynthesis is the process of the formation of organic nutrients, glucose in the presence of sunlight by fixing CO2. Cellular respiration is the oxidation of nutrients. The process forms ATP which in turn serve as energy currency for living cells.
Plant cells perform cellular respiration to obtain the energy stored in the chemical bonds of glucose. The energy obtained by cellular respiration is used to perform the vital functions by cells. Therefore, irrespective of photosynthesis, cellular respiration occurs in all the cells of the plants all the time to fulfill the energy requirement for growth and development.
Vertical stairs :P: W = (20 N) * (6.0 m) * cos (0 degrees) = <span>120 Joules
At 45 degrees: W = (20.0 N) * (6.0 m) * cos (45 degrees) =
(20N) * 6m) * (</span><span>0.707106781) = 84.853 Joules</span>
Answer:
It will die.
Explanation:
Fish need functional gills to live.