Answer:
Correct option A
Step-by-step explanation:
Average rate = 260/4 = 65 mph
It increases by 12mph
So 65+12 = 77 mph
Correct option A
<span>The theoretical probability of spinning any one of the five colors is 20%.
The theoretical probability of spinning green is equal to the experimental probability of spinning green.
If Yuri spins the spinner 600 more times and records results, the experimental probability of spinning orange will get closer to the theoretical probability of spinning orange.</span>
We are asked to solve for:
P (sand | positive)
So, we solve this by:
P (sand | positive) = P (sand) x P (positive for sand)
P (sand | positive) = 0.26 (0.75)
P (sand | positive) = 0.195
The probability is 0.195 or 19.5%.
We have to choose the correct answer for the center of the circumscribed circle of a triangle. The center of the circumscribed circle of a triangle is where the perpendicular bisectors of a triangle intersects. In this case P1P2 and Q1Q2 are perpendicular bisectors of sides AB and BC, respectively and they intersect at point P. S is the point where the angle bisectors intersect ( it is the center of the inscribed circle ). Answer: <span>P.</span>
Answer:
158400 inches is 2 1/2 miles
Step-by-step explanation:
2.5* 5280 because 2.5 miles is 13200 feet.
13200*12 because 13200 feet is 158400 inches.
The answer would be 158400 inches.
Please mark as brainliest! Hope this helps! If you need anymore help just ask! :D