We are given : Distance of the swing = 100 feet.
Distance of slide = 80 feet.
Angle between swing and slide = 30 degrees.
We need to find the distance between the swing and the slide.
Distance of swing, distance of slide and distance between the swing and the slide form a triangle.
We can apply cosine law to find the distance between the swing and the slide.
c^2 = a^2 +b^2 - 2ab cos C
c^2 = 100^2 +80^2 - 2(100)(80) cos 30°
c^2 = 10000 + 6400 -2* 8000 
c^2 = 16400 - 8000
c^2 = 16400 - 13856
c^2 = 2544

c= 50.44
c = 50 feet approximately.
<h3>Therefore, the approximate distance between the swing and the slide is 50 feet.</h3>
6x15= 90
9x20= 180
180+90= 270
270 - 25 = 245 dane has 245 stamps left
Answer:
16 miles
Step-by-step explanation:
make mw as brainleist
This item can be answered through the concept of fundamental principles of counting. In the first of the four digits, there are 10 possible digits. The same with all the other 3 places or digits of the code. That is,
n = 10 x 10 x 10 x 10
Giving us the answer of 10,000. Thus, there are 10,000 possible keys for the keyless entry.
Answer: Third option.
Please, see the detailed solution in the attache file.
Thanks