We can model the problem in many different ways.
One example is to divide 12 counters (modelled as circles) into six boxes (modelled as square)
We have two circles inside each box
The model is shown in diagram below
Answer:
Cost of Television = $294
Step-by-step explanation:
7% discount means 7/100 = 0.07 LESS
So we need to multiply by 1 - 0.07 = 0.93
Also, 10% MORE, or extra, means 10/100 = 0.10 MORE
So we need to multiply by 1 + 0.10 = 1.1
Let cost of television be "c", so we can say:
- 7% discount would mean cost to be c(0.93) = 0.93c
- 10% with interest would mean cost to be c(1.10) = 1.10c
The difference is 49.98. So we subtract lower value (0.93c) from larger value (1.10c) and equate to 49.98 and solve for c:

Cost of Television = $294
If you're talking about dice than there are six sides of a die, right? 5 of those 6 numbers are divisors of 12. 1,2,3,4, and 6. 5/6 is 0.833... which is 83% of 6. So the probability of rolling divisors of 12 is 83%.
The answer is A because a sample of 500 boys and girls from middle schools across the state represents the population.
Answer:
92%
Step-by-step explanation:
The percentage of apartments rented for less than $600 is given by the sum of all of the apartments in the 300 to 400, 400 to 500 and 500 to 600 intervals divided by the total number of apartments sampled (250).

92% of the apartments rented for less than $600.