<span>Cu⁺ is the only one of the ions in the list that will show 8 electrons in a d sublevel....its configuration will be Ar| 4s² 3d⁸
hope this helps</span>
The solution for this problem would be:
We are looking for the grams of magnesium that would have
been used in the reaction if one gram of silver were created. The computation
would be:
1 g Ag (1 mol Mg) (24.31 g/mol) / (2mol Ag)(107.87g/mol) =
0.1127 grams of Magnesium
Reactivity is a chemical
property of a substance. According to EPA regulations, it is normally unstable
and readily
undergoes violent change without
detonating. it can explode or violently react when exposed to water, when
heated, or under STP.
To find the molar mass<span> of </span>Ba(NO3)2<span>, determine the </span>molar masses of all the atoms that form it. The Molar mass for Barium nitrate is <span>261.337 g/mol.</span>
Answer:
The answer is below
Explanation:
Avogadro stated that "Equal volumes of all gases at the same temperature and pressure contain the same number of molecules". Hence at standard temperature and pressure 1 mole of a gas occupies 22.4 liters of volume.
1 mol = 22.4 liters
Given a gas with 1 L and mass of 1.92 g at STP.
number of moles = 1 L / (22.4 L / mol) = 0.0446 mol
The molar mass = mass of gas / number of moles
molar mass = 1.92 g / 0.0446 mol
molar mass = 43.008 g / mol