The weather report says the temperature is 20°c and will drop 5°c per hour for the next 6 hours.
Temperature drops by 5°c per hour
So we find the temperature after 6 hours
In 1 hour temperature drops= 5°c
So in 6 hours = 6* 5 = 30°c
In 6 hours , temperature drops by 30°c
the actual temperature is 20°c. after 6 hours the temperature becomes
20°c - 30°c= -10°c
So, after 6 hours the temperature will be -10°c
Daryl plans to be gone for at least 6 hours. so its 6 hours or more than 6 hours
In 6 hours or more than 6 hours , the temperature will drop less than -10°c.
So, Daryl should move his plant to a warmer location before leaving
Answer:percent error in Joey's measurement to the nearest 10th of a percent =- 4.6%
Step-by-step explanation:
Step 1
Time as recorded by the stopwatch = 4.82 seconds
Real Time it takes for a Frisbee to fly through the air =5.05 seconds
percent error = Measured value – True Value /True value x 100.
= 4.82 - 5.05 / 5.05 x 100
=-0.23/5.05
=-0.0455 x 100
=4.5544%
Rounding to nearest 10th of a percent = - 4.6%
Line CE
..................
Answer:
$45
Step-by-step explanation:
divide 50 by 100 (as in 100%) then multiply it by 90 (as in 90%)
50 ÷ 100 × 90 = 45
The answer is 10 cm
Imagine cement cover as a rectangle which volume is 660,000,000 cm3. So this rectangle has width (w = 60m), length (l = 110m), and height (h = ?). The height of the rectangle is actually a thickness of the cement layer. So, we will use the formula for the volume (V) of the rectangle to calculate the thickness:
V = w · l · h
It is given:
V = 660,000,000 cm³
w = 60 m = 60 · 100 cm = 6,000 cm
l = 110 m = 110 · 100 cm = 11,000 cm
h = ?
Using the formula: V = w · l · h
660,000,000 = 6,000 · 11,000 · h
660,000,000 = 66,000,000 · h
⇒ h = 660,000,000 ÷ 66,000,000 = 10 cm