Answer:
Plan A = 1000 dollars to be invested in an account that pays 100 dollars per year. (1000 + 100 = 1100 dollars in a year)
Plab B = 1000 dollars to be invested in an account that pays 5% interests per year (1000 * .05 = 50 => 1000 + 50 = 1050 dollars per year)
The correct answer is Plan A will be worth more than plan B after two years.
Step-by-step explanation:
Plan A = 1000 dollars to be invested in an account that pays 100 dollars per year. (1000 + 100 = 1100 dollars in a year)
Plab B = 1000 dollars to be invested in an account that pays 5% interests per year (1000 * .05 = 50 => 1000 + 50 = 1050 dollars per year)
The range of widths is {1.23,1.31} so none will be rejected, answer A.
Answer:
(17.5 / 120 - 2v) + (15 / v)
Step-by-step explanation:
Given : m(v)= (120 - 2v) / 5 miles per gallon at speed v ,
chauffeur is paid $15/hour
gas cost = $3.5/gallon.
Gasoline cost per mile :
Cost per gallon = $3.5
Cost per gallon * 1/(m(v))
$3.5 * 1 / (120 - 2v) / 5
$3.5 * 5 / 120 - 2 v
= 17.5 / 120 - 2v
Time = distance / speed
Chauffeur cost = 15 per hour / v
Hence ;
Total cost :
Cost of gasoline + Cost of chauffeur
(17.5 / 120 - 2v) + (15 / v)
Um idk I forgot how to do this but ima ask my brother for you so he can tell you ok