Answer: C. 70 percent
Step-by-step explanation:
Given, Time for the first unit = 50 minutes
Time for the second unit = 35 minutes
The unit improvement factor learning curve = (The time for the second unit) ÷ (time for the first unit) x 100.
So, The unit improvement factor learning curve = 35÷ 50 × 100 = 70 percent.
Hence, the correct option is "C. 70 percent".
A product is the answer that you get when you multiply numbers together. So for this problem, you have 2 groups to multiply together. Since I cannot show a square or cubed x, I will put an x2 for x squared and an x3 for x cubed. You have to multiply each number in the first parentheses by each number in the second parentheses. Then combine any like sets.
(8x-3)(x2-4x+8)
8x3-32x2+64x-6x+12x-24
8x3-32x2+70x-24
So the answer is 8x cubed minus 32x squared plus 70x minus 24. Whew! That's a long one. Hope I didn't miss anything.
Celia bought a bag of 12 goldfish for $3, Cost of 1 goldfish is $0.25 .
<u>Step-by-step explanation:</u>
The goldfish is a freshwater fish in the family Cyprinidae of order Cypriniformes. It is one of the most commonly kept aquarium fish. A relatively small member of the carp family, the goldfish is native to East Asia.
Here we have , Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 . We need to find the cost of 1 goldfish . Let's find out:
Celia have a bag of 12 goldfish which cost her $3 . So , cost of 1 goldfish is equivalent to
⇒ 
⇒ 
⇒ 
⇒ 
Therefore, Celia bought a bag of 12 goldfish for $3 , Cost of 1 goldfish is $0.25 .
Each side of the model of 413s is rectangular shaped.
So, by this statement we got to know that the model is in cuboid shape.
Hence, its volume will be (length×width×height) cubic feet.
2t+2d+2c=30
2(8.50)+2(3.50)+2(3.00)=$30
t representing tickets d representing drinks c representing candy
the answer really depends on how much of each item they buy
if they bought more than 2 of each just change the 2 to the number of items bought