Answer:
59%
Step-by-step explanation:
The information from Satellite Company Y is:
65 people watch live and 94 people watch recorded.
The total number of people from Y is:
65 + 94 = 159
So the probability that a random person from Y watches recorded shows more often is given by the division of the number of people watching more recorded shows (94) over the total number of people (159):
Probability = 94 / 159 = 0.5912 = 59.12%
Rounding to nearest whole percent, we have 59%
Answer: The number of different combinations of 2 vegetables are possible = 15 .
Step-by-step explanation:
In Mathematics , the number of combinations of selecting r values out of n values = 
Given : Number of available vegetables = 6
Then, the number of different combinations of 2 vegetables are possible will be :

Hence , the number of different combinations of 2 vegetables are possible = 15 .
We take GCF by factoring out the algebraic expression.
2x³ + 4x is factored out into 2x(x² + 2) and
−5x² − 10 is factored out into −5(x² + 2)
Therefore the common binomial factor is x² + 2
The statement reports the investment's value has gone up. That is inconsistent with a negative rate of return, which would mean the value has gone down.
No, the reported rate of return does not seem reasonable.
Answer:
what's the question your asking for?