Answer: The margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Sample size = 400
Mean = $357.75
Standard deviation = $37.89
At 95% confidence level, z = 1.96
We first find the margin of error.
Margin of error is given by

95% confidence interval would be

Hence, the margin of error = 3.71, confidence interval = (354.04, 361.46) and it means that mean cost is lies within the confidence interval.
A. You may set the variables in either order. But for argument sake, let's set as follows:
x = Amount of bookshelves
y = Amount of tables
B. Because of the amount of things you need to make, the following is an inequality using those variables.
x + y > 25
Plus you can determine a second inequality based on the amount of money that you have to spend.
20x + 45y < 675
Finally you may also add in that each value must be greater than or equal to zero, since they cannot have negative tables.
C. By solving the system and looking at basic constraints when graphed, you can see the feasible region has 4 vertices.
(0,0)
(18, 7)
(0, 15)
(33.75, 0) or (33, 0) if you insist on rounding.
Given that μ=0, and σ=1, P(z>c)=0.1093
thus
P(z<c)=1-0.1093=0.8907
hence the value of c will be:
z-score=(c-μ)/σ
thus
1.23=(c-0)/1
c=1.23
divide 1006 by 12
1006 / 12 = 83.833
so 83 full trucks
83 *12 = 996
1006-996 = 10 cars will be on the last truck
Answer:

Step-by-step explanation:
Given
Original


New

Required
Determine the new length (L2)
Since the original photographs was blown up; the original and the new photographs would have the same ratio
i.e.

and

Equate both ratios

Rewrite as fraction

Substitute values for L1, H1 and H2

Multiply both sides by 4






The new length must be 