Answer:
95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Step-by-step explanation:
We are given the following information in the question:
Mean, μ = 2
Standard Deviation, σ = 6 months = 0.5 year
We are given that the distribution of age of cars is a bell shaped distribution that is a normal distribution.
Formula:

P(family vehicles is between 1 and 3 years old)

95.4% of family vehicles is between 1 and 3 years old.
Step-by-step explanation:
Total money = 15.40 × 5 = 77
Ethan gets 5 boxes for 77
Answer:
It will cost $427.04 to paint deck and it will cost 958.485 to add fencing around deck
Step-by-step explanation:
Diameter of swimming pool = 27 feet
Radius of pool r=
Surrounding the pool is a deck that extends 5 feet from the edges of the pool
Outer radius R = 13.5+5=18.5
Area of deck = Outer area - Inner area
Area of deck =
Area of deck = 
Area of deck = 
Cost of painting 1 sq.feet = $0.85
Cost of painting 502.4 sq.feet = 
Perimeter of deck = 
Cost of fencing 1 foot = $8.25
Cost of fencing 116.18 foot = 
Hence it will cost $427.04 to paint deck and it will cost 958.485 to add fencing around deck
Answer:
a)
We know that the total cost for the 150 shirts (plus a flat-rate of $25) is $1,825.
First, let's find how much costs each shirt.
First, the total cost of the shirts alone (neglecting the flat-rate) is:
$1,825 - $25 = $1,800
Then each shirt costs equal to the quotient of the cost and the number of shirts:
$1,800/150 = $12
Each shirt costs $12.
Then if you order T shirts, the total cost will be the flat-rate of $25 plus T times $12. The equation is:
C(T) = $25 + T*$12
b) C represents the cost
T represents the number of shirts ordered.
c) The initial value is the constant value, in this case, is $25
The rate of change is the coefficient that multiplies the independent variable (T), in the equation the rate of change is $12.
Answer:
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What is the probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated?
This is 1 subtracted by the pvalue of Z when X = 16. So



has a pvalue of 0.9082
1 - 0.9082 = 0.0918
9.18% probability the miners find more than 16 ounces of gold in the next 1000 tons of dirt excavated