Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
The final temperature of the water is the equilibrium temperature, or the also the final temperature of the iron after a long period of time. Applying the conservation of energy:
m,iron*C,iron*ΔT = - m,water*C,water*ΔT
The density of water is 1000 g/mL.
(25 g)(0.449 J/g·°C)(T - 398 K) = - (25 mL)(1000 g/mL)(4.18 J/g·°C)(T - 298)
Solving for T,
<em>T = 298.01 K</em>
Answer:
B) CaO(s) + H2O(l) --> Ca(OH)2(aq)
Explanation:
This is the only reaction with a negative enthalpy value. Exothermic reactions have a negative enthalpy.
When the concentration is expressed in molality, it is expressed in moles of solute per kilogram of solvent. Since we are given the mass of the solvent, which is water, we can compute for the moles of solute NaNO3.
0.5 m = x mol NaNO3/0.5 kg water
x = 0.25 mol NaNO3
Since the molar mass of NaNO3 is 85 g/mol, the mass is
0.25 mol * 85 g/mol = 21.25 grams NaNO3 needed