Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, since we have grams of iron (III) oxide whose molar mass is 159.69 g/mol are able to compute the produced grams of iron by using its atomic mass that is 55.845 g/mol and their 2:4 molar ratio in the chemical reaction:

Best regards.
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!
The number of sp2 hybrid orbitals on the carbon atom in CO32– is 3. Because hybrids = combination of 2 different types of orbitals
sp2 = 1/3 s character + 2/3 p character
Silver nitrate and aluminum chloride react with each other by exchanging anions: 3agno3 (aq) + alcl3 (aq) → al(no3)3 (aq) + 3agcl (s) what mass in grams of agcl is produced when 4.22 g of agno3 react with 7.73 g of alcl3?
Answer:
Yes, the chemist can determine which compound is in the sample.
Explanation:
In 1 mole of K₂O, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O is 94.2 g. The mass ratio of K to K₂O is 78.2 g / 94.2 g = 0.830.
In 1 mole of K₂O₂, the mass of K is 2 × 39.1 g = 78.2 g and the mass of K₂O₂ is 110.2 g. The mass ratio of K to K₂O₂ is 78.2 g / 110.2 g = 0.710.
If the chemist knows the mass of K and the mass of the sample, he or she must calculate the mass ratio of K to the sample.
- If the ratio is 0.830, the compound is pure K₂O.
- If the ratio is 0.710, the compound is pure K₂O₂.
- If the ratio is not 0.830 or 0.710, the sample is a mixture.