Answer:
The rate of change determines the average speed of the ball when it is dropped from the building.
Step-by-step explanation:
d(t) = 16t^2
when t = 2
d(t) = 16 (2)²
d(t) = 64
when t = 5
d(t) = 16 (5)²
d(t) = 400
Average speed/rate of change = distance/time = 64/2 = 32 feet
Average speed/rate of change = distance/time = 400/5 = 80 feet
The rate of change determines the average speed of the ball when it is dropped from the building.
!!
Jana was prescribed medication. m = 250(0.75)^h
6 hours after Jana took her medication, Allison was prescribed the same.
m=250(0.75)^(h-6)
<span>At any time after she has taken the medication, Allison has how many times more milligrams of medication in her body?
</span>
Same with Jana, Allison's medication content in her body will decrease by 25% after each hour.
Let h = 6
Jana: m = 250(0.75)^6 = 250(0.178) = 44.50
Allison: m = 250(0.75)^6-6 = 250(1) = 250
250 - 44.50 = 205.50
On hour 6, Allison will have 205.5 mg more of the medicine than Jana.
It must be testable and it must be falsifiable
Answer:
0.15(5,-1)
Step-by-step explanation:
⇒
⇒
⇒ 