answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
IRINA_888 [86]
2 years ago
9

The cost of a parking permit consists of a one-time administration fee plus a monthly fee. A permit purchased for 12 months cost

s $660. A permit purchased for 15 months costs $810. What is the administration fee?
Mathematics
2 answers:
LekaFEV [45]2 years ago
5 0
12x50=600 so 60 left
15x50=750 so 60 left
so the administration fee is 60
raketka [301]2 years ago
5 0

Answer:

a=$50 One time administration fee

Step-by-step explanation:

This is a function. Let's model it. Knowing that the Cost of Parking permit is made up of One time administration fee for all, and a monthly payment for everyone.  What's changing here is the amount of Parking Time. So Let's model and solve this Linear System.

C(t)= Cost of Parking Permit. (t= time is given in months)

a= One time administration fee

b = monthly payment

First Case: A permit purchased for 12 months costs $660.

660=12a +b

Second case: A permit purchased for 15 months costs $810

810=15a+b

                                 

660=12a+b    * -5         <em>Addition Method</em>

810=15a+b  * 4

-3300=-60a-5b

 3240= 60a+4b

--------------------------

-60=-b

b=60 monthly fee

                                        Plug in the first equation to find out a.

660 =12a +60

660-60=12a

600=12a

a=$50 One time administration fee

Testing it

$660= 12(50)+60 as 810=15(50)+60 .

You might be interested in
A two pound box of fruit snacks contains 24 packets. Find the unit rate in packets per pound
Monica [59]
24/2=12

The unit rate is 12 packets per pound.

Hope this helps!
6 0
1 year ago
Read 2 more answers
Lynn is making custom bricks. She combines 39 pounds of water and 48 pounds of brick dust in a mixing bucket. She spills 13 poun
ehidna [41]

Lynn mixes 39 pounds of water with 48 pounds of brick dust, so the mixture has a total weight of 39 + 48 = 87 pounds.

13 pounds are spilled during mixing, so she's left with 87 - 13 = 74 pounds to turn into bricks.

7 pounds are needed for 1 brick, so she can make 10 bricks because 7 • 10 = 70 and 7 • 11 = 77, and 70 < 74 < 77.

If she uses the mixture to make 10 bricks, she uses up 70 pounds of it, which leaves 4 pounds to be washed out.

5 0
1 year ago
If we let the domain be all animals, and S(x) = "x is a spider", I(x) = " x is an insect", D(x) = "x is a dragonfly", L(x) = "x
Sonbull [250]

Answer:

The conditional statement "∀x, If x is an insect, then x has six legs" is derived from the statement "All insects have six legs" using "a. existential" generalization

Step-by-step explanation:

In predicate logic, existential generalization is a valid rule of inference that allows one to move from a specific statement, or one instance, to a quantified generalized statement, or existential proposition. In first-order logic, it is often used as a rule for the existential quantifier in formal proofs.

4 0
1 year ago
The finances of a group of pet owners were analyzed to determine how much they were spending on their pet(s) each year. A graph
kvv77 [185]

Answer:

Option D.

Step-by-step explanation:

In the given graph x-axis represents the number of owners and y-axis represents yearly cost of pets, in hundreds.

It is given that the graph passes through the points (1,15), (3,7) and (10,0).

We need to check whether (4.5, 6) is a realistic solution for the function or not. (4.5,6) point represents

Number of owners = 4.5

yearly cost of pets = 6

It is realistic that owners spend $600 a year on their pet(s).

Number of owners can not be a fraction value. So, it is not realistic to have 4.5 owners.

Therefore, the correct option is D.

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
A drawer contains black socks and white socks. 80% of the socks are white socks. A number generator simulates randomly selecting
Zielflug [23.3K]

D is the righr Answer

Hope this Helpful:)

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The number sentence 4x6=6x4 is an example of what property
    15·1 answer
  • The equation 4s = 33.4 models a constant rate situation. Drag and drop the value of 2s in the box.       a 16.7
    9·2 answers
  • Add the opposite number of 1 1/5 to the sum of the numbers (−8 3/4 ) and (−2 5/6 ).
    8·1 answer
  • Supervisor: "Congratulations. You received a score of 3.4 on your annual review. Merit increases are given out starting at .5% a
    9·2 answers
  • If 1 japanese yen equals 0.0079 euros, then 1 euro equals approximately how many japanese yen?
    13·1 answer
  • If m &lt; apd =109 and m &lt;1=17 then m&lt;bpd=
    12·1 answer
  • If A is the center of the circle, then which statement explains how segment EF is related to segment GF? Circle A with inscribed
    11·1 answer
  • An Internet service provider sampled 540 customers, and finds that 75 of them experienced an interruption in high-speed service
    5·1 answer
  • A manufacturer of flash drive has a fixed cost of $10,000 and variable cost of $5 per flash drive made. Selling price is $15 per
    13·1 answer
  • 6.In a sample of 131 women with cosmetic dermatitis from using eye shadow, 12 were diagnosed with a nickel allergy. In a sample
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!