Remember
a²-b²=(a-b)(a+b)
8x²-50y²
2(4x²-25y²)
(2)([2x]²-[5y]²)
2(2x-5y)(2x+5y)
Answer:
V(t) = 25000 * (0.815)^t
The depreciation from year 3 to year 4 was $2503.71
Step-by-step explanation:
We can model V(t) as an exponencial function:
V(t) = Vo * (1+r)^t
Where Vo is the inicial value of the car, r is the depreciation rate and t is the amount of years.
We have that Vo = 25000, r = -18.5% = -0.185, so:
V(t) = 25000 * (1-0.185)^t
V(t) = 25000 * (0.815)^t
In year 3, we have:
V(3) = 25000 * (0.815)^3 = 13533.58
In year 4, we have:
V(4) = 25000 * (0.815)^4 = 11029.87
The depreciation from year 3 to year 4 was:
V(3) - V(4) = 13533.58 - 11029.87 = $2503.71
50% of X-Treamline Crank Radios are likely to play 30 minutes or longer after 30 cranks, while only 25% of Secure Hike Emergency Radios are likely to play 30 minutes or longer after 30 cranks
<h2>Complete Question: </h2>
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is ___, measured in hours. The output of the function is energy usage, measured in _____. Identify the functional relationship between the variables. ________ is a function of __________. The graph of the function will show energy usage on the ________ axis and time on the _______ axis.
- Input is <u>time</u>.
- Output is measured in <u>kilowatts</u>.
- <u>Energy usage</u> measured in kilowatts is a function of <u>time</u> measured in hours.
The graph representing the function will show:
- energy usage (kilowatts) on the <u>y-axis</u>
- time (hours) on the <u>x-axis.</u>
A light bulb as a function expends energy which is measured in kilowatts and it is dependent on time measured in hours.
This implies that, the amount of energy usage of the light bulb is determined by the number of hours the light bulb is turned on.
Thus, energy usage of the light bulb (kilowatts) is a function of time (hours).
Graphing the function, we would plot<em><u> the input (time) on the x-axis, against (output) energy usage on the y-axis.</u></em>
<em>Therefore</em>,
Input = time (hours) - plotted on the x-axis.
Output = energy usage (kilowatts) - plotted on the y-axis.
Learn more about functions here:
brainly.com/question/18738793
It would be 50 because the 5 is in the tens spot