Hope this is what you need
Answer:
47 pounds i think \/'_'\/
Step-by-step explanation:
Answer:
100 kobo
Step-by-step explanation:
100%-55%=45% 45%=67 and 1/2 what about 100%=? You cross multiply= <u>100%× 67</u><u>1/2</u>
45% = = <u>100%× 135 ×1 </u> = 2 45% = = 50× 2 = 100 100 ÷2=50 135÷45=2 % cancelled % So the final answer = 100
Use compound interest formula F=P(1+i)^n twice, one for each deposit and sum the two results.
For the P=$40,000 deposit,
i=10%/2=5% (semi-annual)
number of periods (6 months), n = 6*2 = 12
Future value (at end of year 6),
F = P(1+i)^n = 40,000(1+0.05)^12 = $71834.253
For the P=20000, deposited at the START of the fourth year, which is the same as the end of the third year.
i=5% (semi-annual
n=2*(6-3), n = 6
Future value (at end of year 6)
F=P(1+i)^n = 20000(1+0.05)^6 = 26801.913
Total amount after 6 years
= 71834.253 + 26801.913
=98636.17 (to the nearest cent.)