Answer:
1.5 mph
Step-by-step explanation:
Let speed of boat be x
let speed of current be c
Also, note D = RT
D is distance
R is rate
T is time
Now, for first leg, we can write:
(x+c)3 = D
And for second leg , we can write:
(x-c)4.8 = D [note 4 hour 48 minutes is 4.8 hours]
We can equate both D's to get:
(x+c)3 = (x-c)4.8
3x + 3c = 4.8x - 4.8c
7.8c = 1.8x
We know x = 6.5 [given], plugging it in and solving for c:
7.8c = 1.8(6.5)
c = 1.5
Speed of Current = 1.5 miles per hour
Answer:
A diagonal. (A rectangle is divided into two triangles by a diagonal, for example.)
The answer is b. if you divide 120 and 96, you would get 20 inches.
Answer:
<h2>See the explanation.</h2>
Step-by-step explanation:
a.
The initial length of the candle is 16 inch. It also given that, it burns with a constant rate of 0.8 inch per hour.
After one hour since the candle was lit, the length of the candle will be (16 - 0.8) = 15.2 inch.
After two hour since the candle was lit, the length of the candle will be (15.2 - 0.8) = 14.4 inch. The length of the candle after two hours can also be represented by {16 - 2(0.8)}.
Hence, the length of the candle after t hours when it was lit can be represented by the function,
.
at t = 20.
b.
The domain of the function is 0 to 20.
c.
The range is 0 to 16.
Answer:
A C D E F
Step-by-step explanation:
Might be wrong