Answer:
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Step-by-step explanation:
<u><em>The question is</em></u>
Blues berry farm charges Percy a total of $24.75 for entrance and 2.5 kilograms of strawberries. The entrance fee is $6 and the price for each kilogram of strawberries is constant
Determine the price for each kilogram of strawberries
Let
x ----> the price for each kilogram of strawberries
we know that
The entrance fee plus the price of each kilogram of strawberries multiplied by the number of kilogram of strawberries must be equal to $24.75
so
The linear equation that represent this situation is

solve for x
subtract 6 both sides

divide by 2.5 both sides

therefore
The price for each kilogram of strawberries is $7.50
Check the picture below.
since the rectangular pool is a 14x30, the top and bottom part of that rectangle in the picture are just a 3x30 piece and the sides are 3x8, so how many ft² is that?

The question doesn't make a lot of sense, but I think the answer is $0.25, because In the equation b=0.25t, each text costs 25 cents
One thousand seventy two point thirty nine thousandths.
First solve the original number of pictures. The original
number of picture is 108 + 32 – 13 which is equal to 127 pictures. Then solve
the size of each picture,
12021.1 kb / 13 pic = 924.7 kb / pic
So the original storage is 127 pic ( 924.7 kb / pic) =
117,436.9 kb