Answer:
The probability of getting sum of two dice is less than six
P(E) =0.25
Step-by-step explanation:
<u><em>Step(i):-</em></u>
The total number of cases n(S) = 6² = 36
Let 'E' be the event of getting sum of two dice is less than six
{(1,2) , (1,3),(1,4),(2,1),(2,2),(2,3),(3,1),(3,2),(4,1)}
n(E) =9
<u><em>Step(ii):-</em></u>
The probability of getting sum of two dice is less than six


P(E) = 0.25
Answer:
Kadeem will take 0.166 h more to complete the course.
Step-by-step explanation:
The speed is the rate at which the distance changes, when the speed goes up the distance changes more quickly, therefore if the distance is the same and the speed is higher the one who will take longer is the one that has less speed. In this case the one who will take longer to drive the 25 miles is Kadeem, since he's driving at 50 mph. In order to calculate how much longer we need to calculate the time at which each of them complete the course, this is shown below:
time = distance/speed
For Kadeem:
time = 25/50 = 0.5 h
For Quinn:
time = 25/75 = 0.334 h
The difference between the is 0.5 - 0.334 = 0.166 h.
Answer: 6 customers
Step-by-step explanation:
From the pie chart,
Given;
Cookies and creams = 24%
Mint chocolate chips = 28%
Straw berry = 20%
Vanilla = 12
Butterscotch = 16
No of customers = 25
Solution
How many of the 25 customers named cookies and cream
= 25 x 24/100
= 25 x 0.24
= 6 customers
6 customers named cookies and cream
Answer:
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
Step-by-step explanation:
Problems of normally distributed samples can be solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by

After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X.
Also, a probability is unusual if it is lesser than 5%. If it is unusual, it is surprising.
In this problem:
The length of time it takes to find a parking space at 9 A.M. follows a normal distribution with a mean of 7 minutes and a standard deviation of 3 minutes, so
.
We need to find the probability that it takes less than one minute to find a parking space.
So we need to find the pvalue of Z when 



has a pvalue of 0.0228.
There is a 2.28% probability that it takes less than one minute to find a parking space. Since this probability is smaller than 5%, you would be surprised to find a parking space so fast.
The answer is 8 ihinghkki