Answer:
b. 29,800.
Explanation:
Number of units out in January = 25,000 units completed during month + 80% of 6,000 units completed at month end
= 25,000 + 4,800
= 29,800
Answer:
The correct answer is B. Consumers will be unable to buy all the gas they want at the temporary price ceiling price.
Explanation:
At the time that the offer is recent for price control, demand can be stimulated by the existence of a more reasonable and affordable price for the consumer, so that there is an excess of demand against supply, which is It would imply that it should result in an increase in prices that should lead to an optimum level or breakeven point being reached at any given time, a situation that will not occur precisely because of price control.
By resenting the offer while increasing demand, despite the possible shortage, this shortage does not result in a price increase that would be normal, precisely due to the hand of the state that prevents free market development , since it restricts one of the factors that energizes it, which is the price.
The price of goods and services, as well as can increase or decrease the supply, can also increase or decrease demand, a game that alone should maintain a price that satisfies both consumers and producers, but when price control is introduced , only consumers will be satisfied, a situation that causes bidders to stop producing.
Answer:
The answer is $44,000
Explanation:
Solution
Given that
Now
Present/current year AGI = $300000
Present /current year tax liability = $60000
Prior year AGI = $200000
Prior year tax liability = $40000
Thus
As per Tax rule or applying the Tax rule
If Adjusted gross income(AGI) of prior year is below $250000 then the minimum required tax payment in the current year in order to avoid interest penalty is lower of
(1) 90% of present /current year tax (liability) or
(2) 110% of prior year tax liability
So
Because the prior year AGI is $200000 which is lower than $250000, in order to avoid interest penalty, the minimum required payment amount of tax liability in current/present year is lower of
(1) 90% of current year tax liability of $60000
Then
$60000 *90% = $54000
Or
(2)110% of prior year tax liability of $40000
$40000 ×110% = $44000
Hence, minimum required total tax payment amount for the current year is $44,000
Answer:
Explanation:
The answer is C) selective perception because juan has only had a couple of experiences causing him to make up his mind
Answer:
D. A position where an option has been sold.
Explanation:
The option writer has a SHORT position in options. This is when a writer sells a put or call they don't own; in other words, they are short the put or call.