Answer:
15.87% of blue whales eat more than 5,850 pounds of fish
Step-by-step explanation:
Mean = 5000
Standard Deviation = 850
We need to find P(x>5850) = ?
We can find using z-score
z = x - mean/ standard deviation
z = 5850 - 5000/850
z = 850/850
z = 1
Now, P(x>5850) = P(z>1)
Finding value of P(z>1) by looking at the z-score table
P(z>1) = 0.8413
The normal distribution gives area to the left , so subtracting it from 1 to gain the answer
1-0.8413 = 0.1587
Now, to find percentage multiply it with 100
0.1587 * 100 = 15.87 %
15.87% of blue whales eat more than 5,850 pounds of fish
Answer:
It’s 5625.00 don’t listen to this other one
Step-by-step explanation:
The ribbon would be 9 yards long
The reason why the far eastern diplomat was at the north pole was : he got disoriented To travel in the past, people in the past rely on stars and compass. But due to electromagnetic phenomenon, the compass tend to not functioning properly and make it really difficult to actually find out the correct path
Let's say the first number is -a, so "a" will be some positive value, and we multiply -1 to it, we get the -a
a consecutive number from it, is either, ahead or before it, so, -a + 1 or -a -1, is a consecutive integer, hmm let's use -a + 1 then
so, the two numbers are -a and -a + 1
we know their product is 600

we use the positive one, because we're using -1 in front of the "a"
what's the lesser integer? well, what's -a+1? which one is lesser?